Økologisk sæbe MOGADOR

59,00 DKK

På lager

Ønsker du gaveindpakning?

Levering: 1-3 hverdage
Fri fragt v/køb over 499 kr.

Mogador – med gedemælk og arganolie · 80 g

Mogador er opkaldt efter det gamle navn for Essaouira, Marokkos stemningsfulde by ved Atlanterhavet. Den håndlavede sæbe er overfedtet med sheasmør og fremstillet med økologisk gedemælk og arganolie – en fin lille luksus til den daglige vask.

Det farverige papirbånd gør den oplagt som gave.

Anvendelse: Gør sæben våd, og skum den op på fugtig hud. Skyl efter. Kan bruges til både ansigt og krop.

Vægt: 80 g.

Ingredienser: Forsæbet økologisk kokosolie, forsæbet RSPO-certificeret palmeolie, forsæbet rå sheasmør, forsæbet olivenolie, vand, glycerin, økologisk gedemælk

Vedligeholdelse

80 gram 

Kan bruges på ansigt, krop og hænder og er god til sart hud.

Historien bag

Sæber fra L’art du bain som er skabt i Marrakech i 2004 og har produktion i Nante i Frankrig siden 2016. 

Koldrørt sæber af naturlige ingredienser og æble olier fra Marokko, formet i hånden, én efter én. Et fast stykke sæbe er en god måde at minimere plastforbruget på i hverdagen.

En håndværksmæssig omhyggelig måde at tilberede sæber på som giver en meget fin kvalitet. Sæberne er udelukkende lavet på naturlige fine ingredienser med respekt for miljøet. Teknikken med at lave koldrørte sæber gør at sæberne beholder den naturlige glycerin i sig og de naturlige olier, som giver en mere fugtigivende sæbe.